فیلترتوالت فرنگی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

مشخصات توالت فرنگی

سرويس بهداشتي نيز مانند حمام بخش مهمي از خانه است و دكوراسيون آن اهميت زيادي در خانه دارد. توالت فرنگی علاوه بر زیبایی در دکوراسیون، باعث رفاه و بهداشت بيشتر می‌شود. استفاده از آن برای افراد مسن و یا افرادی که در اثر حادثه دچار آسیب دیدگی های شدید در ناحیه لگن و پاها هستند بسیار توصیه می شود؛ بنابراین باید در انتخاب نوع مناسب آن دقت زیادی داشت.توالت های فرنگی بنابر سلیه اشخاص در فرم ها و طرح های متفاوتی در بازار موجود است که  از محبوب ترین انواع آن می توان به مدلهای مربع و گرد اشاره کرد.

جنس توالت فرنگی

توالت‌ها‌ی فرنگی بنابر کاربرد و مکان استفاده از مواد و متریال مختلفی ساخته میشوند. رایج‌ترین نوع متریال به لحاظ رعایت بهداشت فردی، سرامیک با لعاب است. تکنولوژی تولید لعاب و سرامیک در شرکتهای مختلف متفاوت است. همچنین ضخامت لعاب و مکانهای لعاب دهی در توالت فرنگی در قیمت و البته زیبایی و کاربرد آنها تاثیر گذار است.

 البته برخی از توالت های فرنگی از ورقهای استیل نیز ساخته می شوند که عمدتا مصارفی همچون داخل کابین هواپیما، مکانهای عمومی پر رفت آمد و... دارند.

 انواع مدل توالت فرنگی

۱- توالت فرنگی دو تکه

توالت فرنگی دو تکه متشکل از دو قطعه جداگانه «صندلی» و «مخزن» است که در موقع نصب به یکدیگر وصل می شوند. قطعات این نوع توالت ها با هماهنگی با هم ساخته شده است اما در بین آن ها همیشه نوعی درز وجود دارد که باعث ایجاد جرم در آن می شود و پاک کردن آن نیز سخت تر است . این توالت ها برای جابجایی و حمل و نقل بسیار راحت تر است. از مهم‌ترین مزایای خرید و استفاده توالت فرنگی دو تکه می‌توان به قیمت ارزان و مناسب آن اشاره کرد. معمولا این مدل در بین دیگر مدل‌های تولیدشده قیمت پایین‌تری دارد.

۲-  فرنگی یک تکه

ساختار توالت های فرنگی  یک تکه به صورت یکسره است، یعنی فلاش تانک ها و نشیمن گاه به یکدیگر متصل هستند و ساختاری یکپارچه را به وجود می آورند. این نوع توالت ها گران تر هستند اما کیفیت بالاتری دارند . توالت های یک تکه به دلیل وجود نداشتن درز و یکدست بودن صندلی و مخزن آن به مراتب  از توالت های دوتکه کمتر خاک و جرم و میکروب میگیرد و پاک کردن آن راحت تر است

 ۳- توالت فرنگی هایی با فلاش تانک ها مرتفع

این نوع توالت فرنگی ها دارای فلاش تانک ها مرتفع هستند و فلاش تانک برخی دیگر از توالت فرنگی ها کوتاه است. در انواع بلند زنجیرهایی برای تخلیه سیفون تعبیه می شود و در فلاش تانک های کوتاه زنجیرها تبدیل به دکمه هایی در بغل توالت فرنگی ها می شود. البته توالت فرنگی هایی که دارای فلاش تانک کوتاه هستند کمی گران تر هستند. از لحاظ عملکردی توالت های مخزن بالا به همان روش توالت های دو تکه کار می‌کند. اگر علاقه‌مند به طرح‌های کلاسیک و قدیمی هستید، این مدل توالت فرنگی به دلیل مشخص بودن لوله‌کشی  حال‌و‌هوایی قدیمی دارد. درواقع توالت های فرنگی با مخزن بالا یک مدل جذاب برای سبک قدیمی است و می‌توان از رنگ لوله‌کشی به عنوان یک عنصر دکوراسیون استفاده کرد.جالب است بدانید، به دلیل جذابیت در طراحی این مدل توالت فرنگی، قیمت آن‌ها  نسبت به دو مدل قبلی گران‌تر است.

 ۴- توالت فرنگی توکار دیواری (وال هنگ)

امروزه توالت فرنگی وال هنگ یا دیواری نوع دیگری از توالت فرنگی است که در خانه های مدرن بسیار محبوب می باشد. در این نوع از توالت فرنگی ها فلاش تانک ها کاملا در داخل دیوار کار می شوند و شما فقط ساختار نشیمن توالت های فرنگی را می بینید. قیمت توالت فرنگی وال هنگ نسبت به مدل‌های دیگر گران‌تر است. همچنین برای نصب این مدل توالت فرنگی  نیازمند به فراد متخصص است.

 ۵- توالت فرنگی بدون مخزن (بک تووال)

توالت بَک تووال جزء مدل‌های پرطرفدار در بین توالت‌ های فرنگی است. در این مدل کاسه و پایه توالت روی زمین قرار دارد ولی مخزن داخل دیوار تعبیه می‌شود. درواقع این مدل شبیه توالت فرنگی توکار است که با ارتفاع متغیر از سطح زمین کارکذاشته می‌شود. فقط در نوع قبل کاسه و پایه توالت از زمین فاصله دارد ولی در این مدل، کاملا به زمین متصل است.

راهنمایی خرید توالت فرنگی

یکی از مهمترین عواملی که در خرید توالت فرنگی باید به آن توجه داشته باشید، آکس توالت فرنگی (به فاصله مرکز لوله خروجی توالت فرنگی تا دیوار پشت توالت فرنگی را، آکس گفته می شود.) چرا که این فاصله عامل اصلی عملکرد صحیح آن است. مناسب ترین فاصله برای این منظور 30 سانتی متر است. مدل‌های مختلف توالت‌های فرنگی در بازار وجود دارند که فاصله دیوار تا وسط پایه آنها ۲۵ الی ۳۵ سانتی‌متر است، پس بهتر است ابتدا فاصله چاه و لوله از دیوار را اندازه بگیرید و سپس مدل توالت را انتخاب نمایید.آکس فرنگی هر قدر بیشتر باشد حق انتخاب شما بیشتر میشود. و هرچقدر آکس فرنگی شما کوچکتر بشود میزان انتخاب شما برای فرنگی دلخواه به همان میزان کوچکتر میشود.

بررسی پایه توالت فرنگی

اندازه استاندارد پایه توالت‌ فرنگی ۱۵ اینچ (۴۰ سانتی‌متر) است اما باید توجه داشته باشید که پایه‌های بلند برای افراد قد بلند یا افراد مسن مناسب‌تر است و زانو و کمر افراد را اذیت نمی‌کند، اما این مدل از توالت فرنگی برای کودکان و افراد کوتاه قد چندان مناسب نیست و قیمت بالاتری نیز دارند.

بررسی لگن توالت فرنگی

لگن توالت آخرین بخشی است که در هنگام خرید باید آن را بررسی کنید. کاسه توالت فرنگی به دو شکل دایره (گرد) و بیضی می باشد.معمولا کاسه های بیضی 2 اینچ از کاسه های گرد بلند تر هستند و راحتی بیشتری دارند.کاسه های توالت گرد ارزانتر بوده و بهترین گزینه برای فضاهای کوچک می باشد.ارتفاع کاسه به طور کلی بین 14 تا 15 اینچ از سطح به بالا(بدون صندلی) اندازه گیری میشود، ولی در کاسه های بزرگتر برای راحتی وقابلیت دسترسی بهتر ارتفاع صندلی بین 16 تا 19 اینچ در نظر گرفته می شود. همچنین توالت‌های بیضی کمتر کثیف شده و حذف بوی آنها نیز بیشتر است؛ بنابراین توالت هایی با لگن بیضی شکل مناسب تر است.

جنس توالت فرنگی

در هنگام خرید توالت فرنگی به ضخامت لعاب توالت و تمامی محل‌هایی که لعاب‌داده شده است، به دقت توجه کنید. اگر تمامی نقاط توالت فرنگی لعاب داده شده باشد، علاوه بر بالابردن شرایط مطولب بهداشتی، توالت طول عمر بیشتر و کارکرد بهتری هم خواهد داشت. همچنین از گرفتگی لوله‌های توالت تا میزان قابل توجهی جلوگیری می‌شود.

سیستم تخلیه آب توالت فرنگی

سیستم تخلیه آب از مهم‌ترین نکات در زمان خرید توالت فرنگی است. به صورت کلی ۴ نوع مکانیزم تخلیه آب وجود دارد که هر کدام از این مکانیزم‌ها در تولید صدا، نظافت و میزان مصرف آب تاثیرگذار است.

سیستم تخلیه ریزشی یا Wash Down  

در این سیستم تخلیه، آب از داخل مخزن به لبه های درونی کاسه توالت فرنگی روانه می شود و سپس از سوراخ هایی که که درون کاسه توالت فرنگی تعبیه شده اند، به سمت پایین ریزش پیدا می کنند و عمل شستشو از بالا و از لبه های فرنگی به سمت پایین انجام می شود. عیب این سیستم تخلیه در آنست که حجم آب مصرفی آن نسبتا بالا می باشد. بخاطر خروجی بزرگی که دارند فضولات و زباله دستمال کاغذی در آن کمتر جمع میشود و براحتی از طریق این دهانه بزرگ خارج میشوند.

سیستم تخلیه گردابی

این نوع تخلیه توالت فرنگی که قدیمی ترین نوع تخلیه می باشد به این صورت عمل می کند که با فشار دادن شاسی تخلیه ، آب از مخزن فرنگی خارج شده و به صورت چرخشی عمل تخلیه را انجام می دهد، از معایب این تخلیه می توان به  مصرف زیاد آب و زمان طولانی تخلیه نیز اشاره کرد.

 سیستم تخلیه واترجت

سیستم تخلیه واترجت یکی از انواع سیستم‌های نوین تخلیه با روش شوتینگ است. سیستم شبیه به تخلیه گردابی است با این تفاوت که بخشی از آب به صورت گردابی و گردشی و بخشی هم به صورت شوتینگ وارد توالت می‌شود. تلفیق این دو مدل واریز آب قدرت تخلیه را افزایش می‌دهد، صدا و مصرف آب هم کم است.

سیستم تخلیه توربوجت

سیستم تخلیه توربوجت یکی دیگر از انواع سیستم‌های نوین تخلیه با روش شوتینگ ریم‌جت (Rim-Jet) است. این سیستم تخلیه نیز همانند سیستم تخلیه واترجت از مکانیزم شوتینگ یا پرتاب بهره می گیرد. تفاوت سیستم تخلیه توربوجت با سیستم تخلیه واترجت در مکانیزم شستشوی کاسه توالت فرنگی می باشد. همانطور که گفتیم در سیستم واترجت شستشوی کاسه توالت فرنگی همانند سیستم ریزشی انجام می شود ولی در سیستم توربوجت علاوه بر سیستم شوتینگی که در کف توالت فرنگی تعبیه شده است در بالای کاسه نیز دو سیستم شوتینگ دیگر قرار داده شده است که باعث می شود عمل تخلیه در مدت زمان کمتر و با مصرف آب کمتر در مقایسه با دیگر مدل ها صورت پذیرد.