بیده یا خودشور توالت فرنگی چیست؟

بیده یا خودشور توالت فرنگی چیست؟

استفاده توالت فرنگی امروزه در ایران بسیار بیشتر از دهه‌های گذشته شده است و اکثر افرادی که با مشکلات کمر درد و پادرد و سایر دردهای استخوانی و مفصلی درگیر هستند، باید از آن استفاده کنند و در کنار افراد بسیاری دیگر نیز برای راحتی بیشتر و جلوگیری از مشکلات دیگر از این مدل توالت اشتفاده می‌کنند. توالت فرنگی انواع مختلفی دارد و از جمله آنها می‌توان به توالت فرنگی دیواری و توالت فرنگی بیده دار اشاره کرد. سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که بیده توالت فرنگی چیست؟

توالت فرنگی بیده دار یا دارای خودشور یکی از مدل‌های توالت فرنگی است که مشکل شستشو را از بین برده و دیگر نیازی به نصب شیر توالت نیست، زیرا بیده عمل شستشو را انجام می‌دهد. اگر این سوال برای شما پیش آمده که توالت فرنگی بیده دار چیست و چه کاربردی دارد با عمرانیاز تا انتها این مطلب همراه شوید.

بیده چیست؟

اگر بخواهیم به طور دقیق‌ بگوییم بیده توالت فرنگی چیست؟ می‌توان این تعریف را برای آن بیان کرد:

"بیده یک قطعه خود شور در توالت فرنگی است که از آن برای شستشو استفاده می‌شود. بیده در بخش داخلی کاسه جای گرفته و به فشار دادن دکمه آن، بیرون آمده و آب را به سمت فرد هدایت می‌کند. در این حالت عمل طهارت بدون دخالت دست و به طور کامل انجام می‌شود."

بیده را می‌توان جایگزین شلنگ و شیر توالت کرد. بنابراین در صورت نصب توالت فرنگی بیده دار نیازی به نصب شیر توالت نیست.

تفاوت بیده قدیمی و امروزی

یکی از تفاوت‌های اصلی بیده‌های قدیمی با خود شوی توالت فرنگی‌های جدید، عدم نیاز به جابجایی فرد است. در مدل‌های قدیمی، بیده در کنار توالت فرنگی نصب می‌شد و فرد باید برای استفاده از آن جابجا می‌شد، اما امروزه بیده در داخل کاسه فرنگی نصب می‌شود و نیازی به جابجایی نیست.

خشک کن بیده توالت فرنگی چیست؟

برخی از مدل‌های بیده توالت فرنگی برقی دارای خشک کن هم هستند. در این مدل‌ بعد از پاشش آب و بسته شدن درب فرنگی، بیده اقدام به ایجاد هوای خشک، گرم و حرارت می‌کند و فضای داخلی کاسه را خشک می‌کند. این امر به جلوگیری از انتقال بیماری‌ها و نظافت بهتر فرنگی کمک می‌کند.

نحوه استفاده از بیده توالت فرنگی

حال که می‌دانید بیده توالت فرنگی چیست، لازم است با نحوه استفاده از توالت فرنگی خودشور دار هم آشنا شوید. در ابتدای امر شاید به نظر برسد استفاده از خودشور توالت فرنگی سخت است، اما اینگونه نیست. البته که به دلیل نو بودن و عدم استفاده، انسان به استفاده از بیده عادت ندارد اما با چند بار استفاده متوجه می‌شوید که استفاده از خودشور اتوماتیک توالت فرنگی چقدر آسان و راحت است.

یکی دیگر از مواردی که ذهن افراد را به خود مشغول می‌کند، احتمال برخورد نجاسات با خودشور است. خودشور توالت فرنگی در حالت معمولی جمع شده و در داخل کاسه قرار می‌گیرد و بسته به مدل توالت فرنگی محل قرار گیری آن و نحوه جمع شدن آن متفاوت است. بنابراین تا زمانی که به آن احتیاج ندارید، در لبه داخلی کاسه پنهان می‌شود و احتمال کثیف شدن آن بسیار کم است.

در هنگام نیاز و با زدن دکمه آن، به بیده جلو آمده و عملیات پاشش را انجام می‌دهد. ایجاد جریان آب در خودشور توالت فرنگی در اختیار شماست و می‌توانید آن را با استفاده از دسته‌ کنترلی تنظیم کنید. البته لازم به ذکر است که بیده توالت فرنگی مدل‌های مختلفی دارد و میزان و نحوه کنترل دما و شدت جریان آب در آنها متفاوت است. در بیشتر مدل‌های بیده شما می‌توانید میزان دمای آب و شدت جریان را به طور کامل کنترل کنید.

انواع بیده

در حال حاضر دو مدل بیده توالت فرنگی در بازار موجود است. یک مدل مکانیکی و یکی دیگر مدل برقی است. در مدل مکانیکی، در انتهای بیده یک شیر یا دسته، بسته به مدل توالت فرنگی، وجود دارد که هنگام نیاز به استفاده می‌توانید آن را باز کنید و فشار آب را نیز تنظیم کنید. در مدل بیده توالت فرنگی دیجیتال یک دسته دیجیتالی در کنار نشیمن توالت قرار گرفته و تعدادی دکمه روی آن وجود دارد که مدل پاشش، شدت و مواردی دیگر را می‌توان با آن تنظیم کرد. در مدل‌های جدید امکانات بیشتری برای بیده در نظر گرفته شده است و از جمله آنها می‌توان به خشک کن اشاره کرد.

مزایای خرید توالت فرنگی بیده دار

مزیت خرید بیده توالت فرنگی چیست و آیا مزیت‌های آن بر هزینه‌ آن اولویت پیدا می‌کند؟

توالت فرنگی بیده دار مزایایی دارد که توانسته جایگزین توالت‌های فرنگی معمولی شود.

مزایای توالت فرنگی بیده‌دار عبارت است از:

  • عدم استفاده از دست برای شستشو
  • عدم نیاز به شلنگ
  • صرفه جویی در مصرف آب
  • سهولت استفاده
  • مناسب برای سالمندان و کودکان

ما در مقاله ای دیگر، بهترین توالت فرنگی خودشور را معرفی کرده ایم.

انواع توالت فرنگی بیده دار

شما از بیده یا خودشور به دو صورت می‌توانید استفاده کنید. در صورت اول خرید توالت فرنگی با قابلیت خودشور است که در این صورت بیده بر روی آن نصب شده و کارکرد منظم و استانداری دارد. در حالت هم برخی از مدل‌های بیده برقی و برخی مکانیکی هستند. مدل‌های برقی گران‌تر، با امکانات بیشتر و راحتی استفاده بیشتر هستند. بنابراین در زمان انتخاب و خرید حتما بپرسید مدل بیده توالت فرنگی چیست؟

مدل دیگر هنگامی است که شما می‌خواهید به توالت فرنگی خود بیده را اضافه کنید. شما می‌توانید تنها بیده را به توالت فرنگی اضافه کنید و نیازی به تعویض توالت نیست. البته در این حالت مدل توالت فرنگی شما باید قابلیت اضافه کردن خودشور را داشته باشد. برخی از مدل‌های فرنگی با بیده و بدون بیده ارايه می‌شوند و شما می‌توانید بعدا بیده را به آنها اضافه کنید. در برخی از مدل‌ها هم شما می‌توانید با تعویض نشیمن فرنگی بیده را در زیر آن جای دهید. برای این کار حتما باید مدل توالت مورد بررسی قرار گیرد و از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

برخی از مدل‌های توالت فرنگی بیده دار، دارای خشک کن نیز هستند. خشک کن بعد از شستشو و بسته شدن درب توالت، با ایجاد حرارت و باد گرم فضای داخلی کاسه را خشک می‌کند و باعث عدم رشد باکتری و قارچ می‌شود.

نگاهی به تاریخچه بیده توالت فرنگی

شاید فکر کنید که بیده به تازگی تولید شده و عمر طولانی ندارد، اما این فکر اشتباه است. بیده یا خود شوی توالت فرنگی عمر بسیار طولانی دارد و به قرن پیش برمی‌گردد. در گذشته بیده ساختار و شکلی متفاوت داشته است. بیده‌های قدیمی کاسه‌ای شکل بوده‌اند و بسیار شبیه به توالت فرنگی بودند و برای شستن و طهارت گرفتن از آن استفاده می‌شد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دانش طراحی و مهندسی بیده در داخل توالت فرنگی قرار گرفته است. مدل‌های جدید بیده یا خود شور توالت فرنگی عمل شستن فرد را با تنظیم فشار آب انجام می‌دهد و دیگر نیازی به استفاده از شلنگ آب نیست.

خرید توالت فرنگی بیده دار

برای بررسی و خرید توالت توالت فرنگی بیده دار شما می‌توانید به سایت عمرانیاز مراجعه کنید و با بررسی مدل‌های فرنگی دارای بیده و فیلتر کردن آنها، تمامی مدل‌ فرنگی‌های بیده دار را مشاهده کنید؛ سپس بر اساس برند، اندازه، مدل و بودجه خود مدل مناسب را انتخاب نمایید.

شاید برای تان مفید باشد:

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)